Andragógiai Műhelykonferencia Koltai Dénes Professzor Úr emlékére
2024. október 11-én tudományos műhelykonferenciát szervezett az MTA Pedagógia Bizottság Andragógiai Albizottsága együttműködő partnereivel Pécsett a Civil Közösségek Házában.
A tematikus szakmai rendezvényen résztvevők tisztelegtek Prof. Dr. Koltai Dénes munkássága előtt, aki számos, az andragógus, humán erőforrás fejlesztő, közművelődési és könyvtáros szakmákban elkötelezett szakember pályáját inspirálta innovatív szemléletével.
Koltai Tanár Úr igyekezett hidat képezni a felnőttképzés tudománya, az andragógiai professzió és a praxis között, csakúgy, mint megalapozni az andragógia helyét a neveléstudomány rendszerében.
A konferencia ’A szabad tanítástól a tanulási szabadságáig’ címet viselte:
Koltai Dénes Professzor Úr meghatározó szerepelt töltött be az andragógia professzió fejlesztésében. A Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Intézet, amely 2015-ben önálló egyetemi kar lett, országosan és nemzetközileg is elismert andragógiai műhellyé vált a vezetése alatt. A siker összetevői – szakmai és személyes véleményem szerint – az alábbiak voltak: nemzetközileg is elismert tudományos kutatómunka, az egyedülálló oktatói gárda, az oktatott magas munkaerőpiaci értékű, korszerű tudást biztosító szakmák, a felnőttek szükségleteihez és igényeihez igazodó szolgáltatások, a korszerű infrastruktúra, a kulturált oktatási környezet és nem utolsó sorban az inspiráló, szabad gondolkodásra és fejlődésre ösztönző légkör. Koltai Dénes Professzor Úr életműve tiszteletre méltó. Szenvedélyesen hitt a tanulás erejében és életpályáját 50 éven keresztül a felnőttkori tanulás ügyének, egy szakmai közösség formálásának, az andragógus szakemberek fejlesztésének szentelte. Kiemelkedő szakmai munkásságáért, a felnőttkori tanulás és felnőttképzés fejlesztéséért végzett hazai és nemzetközi tevékenységért 2008-ban beiktatták a Felnőttoktatás Nagyjainak Nemzetközi Csarnokába (International Adult and Continuing Education Hall of Fame):
Az emlékkonferencián öt Hall of Fame tag személyesen is tisztelgett Koltai Professzor Úr munkássága előtt.
Balról jobbra: Arne Carlsen, Heribert Hinzen, Farkas Éva, Benedek András, Németh Balázs
Szerencsés vagyok, hogy Koltai Dénes Professzor Úr szakmai műhelyében tanulhattam és dolgozhattam. Szakmai pályafutásom kulcsfontosságú állomása volt a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Intézete majd Kara. Szakmai személyiségem formálódásának meghatározó jelentőségű helye és ideje, ahogy erről a „Jót s jól! Tisztelgés a FEEK, a hallgatók, a kollégák, a felnőttképzési szakma előtt” című írásomban is vallottam:
A Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar és jogelőd intézményeinek történetét, az andragógusképzés fejlődéstörténetét, valamint Koltai Dénes Professzor életművét sokoldalúan mutatja be a ’Személyes és Intézménytörténeti Narratívák’ című kötet: